Opis projektu Preludium Bis 2

Celem projektu jest zbadanie długofalowych skutków społecznych powodowanych przez niekorzystne warunki doświadczane we wczesnym okresie życia (rozwój płodowy, wczesne dzieciństwo).

W projekcie stawiane są pytania na ile ekstremalne warunki, na jakie narażony był organizm we wczesnym okresie rozwoju wpływały na jego międzypokoleniową mobilność? Czy i do jakiego stopnia ograniczały szansę na awans społeczny poprzez małżeństwo, karierę zawodową i wojskową? Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez wykorzystanie populacji-modelu, którą w proponowanych badaniach reprezentuje populacja mieszkańców Poznania od lat 40. do końca XIX wieku, zróżnicowana pod względem wyznaniowym, społecznym i ekonomicznym, osadzona w bogatym kontekście historycznym. Podstawą analiz będą zrekonstruowane historie osób od urodzenia do zawarcia małżeństwa i/ lub śmierci, co umożliwi uchwycenie zachodzących w ich życiu zmian społecznych poprzez małżeństwo i/ lub zdobyty zawód. Odtworzony zostanie status społeczno-ekonomiczny w momencie urodzenia i w dorosłości.

Porównane zostaną międzypokoleniowe różnice w statusie społecznym pomiędzy rodzicami i ich dorosłymi dziećmi. Oszacowane zostaną najbardziej krytyczne etapy wczesnego rozwoju, obejmujące rozwój płodowy i wczesne dzieciństwo. W celu przybliżenia warunków życia w rozwoju płodowym i we wczesnym dzieciństwie, przypisane zostaną do tych okresów odpowiadające im czasowo lokalne wskaźniki ekonomiczne i demograficzne: ceny i spożycie ziemniaków i mięsa (przybliżą poziom odżywiania w okresie płodowym i we wczesnym dzieciństwie), a także współczynniki umieralności niemowląt i dzieci do 5. roku życia oraz wskaźniki bezrobocia (przybliżą poziom stresu w rodzinie/ społeczeństwie). Rezultaty badań będą stanowiły ważny krok w poznaniu zależności pomiędzy warunkami życia w najwcześniejszym okresie rozwoju a osiągnięciem w dorosłości sukcesu społecznego.

W projekcie zebrano informacje o 26 049 urodzeniach, 2254 ślubach i 21 219 zgonach, co daje łącznie 49 522 indywidualnych zapisów.