Opis projektu NdS

Nauka dla Społeczeństwa

Projekt

„Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu, 1830-1930”

ma trzy cele

I

Pierwszym celem było zbadanie wpływu dobrostanu społecznego, ekonomicznego i psychicznego rodziny na kondycję biologiczną i społeczną potomstwa. W projekcie pytamy o rolę nierówności społecznych, stresów środowiskowych na proporcję płci w momencie urodzenia, na decyzje potomstwa dotyczące momentu zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, itp. Powyższy cel zostanie osiągnięty poprzez skupienie się na rodzinie poznańskiej w XIX i na początku XX wieku wykorzystując indywidualne informacje o urodzeniach, zawartych małżeństwach i zgonach, zebrane z ksiąg parafialnych parafii katolickich i protestanckich w Poznaniu, oraz zrekonstruowane na ich podstawie historie rodzin poznańskich. Projekt łączy w sobie metodologie wywodzące się z nauk przyrodniczych i humanistycznych. W swoim innowacyjnym podejściu proponuje wgląd w zależności pomiędzy rodzicami a potomstwem na tle nierówności społeczno ekonomicznych w wielokulturowej aglomeracji miejskiej. Wyniki projektu będą kluczowym elementem przyszłych badań porównawczych obejmujących Europę środkowo-wschodnia.

II

Drugim celem projektu było stworzenie bazy danych mieszkańców Poznania, złożonej z indywidualnych informacji o wszystkich składowych ruchu naturalnego: małżeństwach, urodzeniach i zgonach od XIX początku XX wieku. Zebrano informacje o 97 697 urodzeniach, 8 758 ślubach i 33 277 zgonach, co daje łącznie 139 732 indywidualnych zapisów. Bazę danych dla Poznania zbudowano według standardów międzynarodowych i umieszczono w repozytorium danych badawczych UAM – AMUReD. W ten sposób zostały one udostępnione badaczom oraz osobom zainteresowanym poszukiwaniami genealogicznymi. Wysokie standardy międzynarodowe, według których zbudowano bazę danych umożliwią prowadzenie bardzo precyzyjnych badań przez szerokie grono interdyscyplinarnych badaczy. Dla zainteresowanych poszukiwaniami genealogicznymi zbudowano aplikację internetową, która umożliwia odnalezienie informacji o swoich przodkach.

III

Trzecim celem była digitalizacja aktów urodzeń, małżeństw i zgonów USC dla miejskiego obwodu w Poznaniu za lata 1874-1930. Łącznie wykonano 217 191 skanów o pojemności 9246GB. Kopie cyfrowe udostępniono otwartej w domenie publicznej Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Skany online

Akta USC Poznań – Obwód miejski

Publikacje

2025

Wystąpienia konferencyjne

2024

Grażyna Liczbińska. Remove poverty and tuberculosis will disappear: the effect of changes in the standard of living in 19th century. Poznan family on the prevalence of TB. IUSSP Workshop: Tuberculosis: The White Death as a Social Disease, 27 IX 2024, Alghero.

Grażyna Liczbińska. Poznań Population Database (1830-1930). Kick-off Meeting The Great Leap. Multidisciplinary approaches to health inequalities, 1800-2022. Radboud University Nijmegen, 2 V 2024, Nijmegen.

2023

2022